Balaton to jezioro błotne, które jest największym zbiornikiem wodnym Węgier i jednocześnie Europy Środkowej. Leży oddalone o jedyne 80 km od najpiękniejszego miasta europejskiego: Budapesztu. Jadąc na Węgry, każdy turysta ma jeden cel: Budapeszt i jego piękne okolice. Jedną z nich jest Półwysep Tihany znajdujący się w północnej części Balatonu niedaleko najstarszego balatońskiego uzdrowiska – Balatonfured.
Biura podróży często organizują podróże pod hasłem Wycieczka Budapeszt i umieszczają na liście zwiedzanych miejsc właśnie ten zakątek. Półwysep nie jest duży. Ma 5 km długości i 3 km szerokości. Mała wielkość nie świadczy jednak o braku zabytków i cudów przyrody, których jest tutaj od groma. Półwysep Tihany to miejsce idealne dla miłośników przyrody, pięknych krajobrazów, osób potrzebujących spokoju i lubiących piesze wędrówki.
Półwysep ma podłoże wulkaniczne i jest pod ścisłą ochroną ze względu na dużą ilość mieszczących się na nim rezerwatów przyrody. W centrum znajdują się jeziora wulkaniczne, na wschodzie różne urocze wioski, na których czele stoi wioska Tihany. Słynie ona głównie ze wspaniałych benedyktyńskich zabytków z XI wieku. Za największą atrakcję uznaje się kościół, który pięknie komponuje się z całą wioską. Widoki również są wspaniałe.
Zachód Półwyspu to miejsce zaciszne. Można tu podziwiać ruiny kościołów z czasów średniowiecza i rozmaite tajemnicze grodziska. Wszystko ozdobione jest pięknym zapachem lawendy. Wulkaniczne wzgórza są wyposażone w specjalne trasy turystyczne, aby podróżującym łatwiej zwiedzało się skaliste tereny. Im wyżej tym piękniej, a z samego centrum wzgórza można obserwować rozpościerające się Tihany. Widzimy przepiękne winnice i węgierskie stada bydła, przede wszystkim osły.
Zachodni brzeg jest dosyć niebezpieczny, ponieważ opada do jeziora bardzo stromymi klifami. Teren to pustynie i groty. Szlaki są stworzone na terenach, które są obrośnięte przez piękne osobliwości przyrody, np. pola gejzerowe, na których znaleźć można stożki skalne i jeziora powulkaniczne. Znajduje się na nich wiele ptaków. Chętnie przyjeżdżają tu też wędkarze.
Gleba wulkaniczna, której jest tutaj od groma, jest idealnym podłożem dla winorośla, które sadzi się w celu produkcji wina. Węgierskie wino jest znane na całym świecie. To właśnie tutaj tkwi serce produkcji.
Północno- zachodnia część półwyspu jest zajęte przez wioskę Aszofo, która jest stacją kolejową. Swoją budową przypomina Austrię i Bawarię. Można tu natrafić na ruiny kościoła romańskiego.