Balaton – informacje

Balaton to jezioro błotne, które jest największym zbiornikiem wodnym Węgier i jednocześnie Europy Środkowej. Leży oddalone o jedyne 80 km od najpiękniejszego miasta europejskiego: Budapesztu. Jadąc na Węgry, każdy turysta ma jeden cel: Budapeszt i jego piękne okolice. Jedną z nich jest Półwysep Tihany znajdujący się w północnej części Balatonu niedaleko najstarszego balatońskiego uzdrowiska – Balatonfured.
Biura podróży często organizują podróże pod hasłem Wycieczka Budapeszt i umieszczają na liście zwiedzanych miejsc właśnie ten zakątek. Półwysep nie jest duży. Ma 5 km długości i 3 km szerokości. Mała wielkość nie świadczy jednak o braku zabytków i cudów przyrody, których jest tutaj od groma. Półwysep Tihany to miejsce idealne dla miłośników przyrody, pięknych krajobrazów, osób potrzebujących spokoju i lubiących piesze wędrówki.

Budapeszt Parlament noca

Półwysep ma podłoże wulkaniczne i jest pod ścisłą ochroną ze względu na dużą ilość mieszczących się na nim rezerwatów przyrody. W centrum znajdują się jeziora wulkaniczne, na wschodzie różne urocze wioski, na których czele stoi wioska Tihany. Słynie ona głównie ze wspaniałych benedyktyńskich zabytków z XI wieku. Za największą atrakcję uznaje się kościół, który pięknie komponuje się z całą wioską. Widoki również są wspaniałe.

balylika św stefana

Zachód Półwyspu to miejsce zaciszne. Można tu podziwiać ruiny kościołów z czasów średniowiecza i rozmaite tajemnicze grodziska. Wszystko ozdobione jest pięknym zapachem lawendy. Wulkaniczne wzgórza są wyposażone w specjalne trasy turystyczne, aby podróżującym łatwiej zwiedzało się skaliste tereny. Im wyżej tym piękniej, a z samego centrum wzgórza można obserwować rozpościerające się Tihany. Widzimy przepiękne winnice i węgierskie stada bydła, przede wszystkim osły.

Zachodni brzeg jest dosyć niebezpieczny, ponieważ opada do jeziora bardzo stromymi klifami. Teren to pustynie i groty. Szlaki są stworzone na terenach, które są obrośnięte przez piękne osobliwości przyrody, np. pola gejzerowe, na których znaleźć można stożki skalne i jeziora powulkaniczne. Znajduje się na nich wiele ptaków. Chętnie przyjeżdżają tu też wędkarze.

Widoki budynkow Budapeszt

Gleba wulkaniczna, której jest tutaj od groma, jest idealnym podłożem dla winorośla, które sadzi się w celu produkcji wina. Węgierskie wino jest znane na całym świecie. To właśnie tutaj tkwi serce produkcji.

Północno- zachodnia część półwyspu jest zajęte przez wioskę Aszofo, która jest stacją kolejową. Swoją budową przypomina Austrię i Bawarię. Można tu natrafić na ruiny kościoła romańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?