Górskie klimaty w Rumunii

Wybierając się na wycieczkę w góry, dobrze jest wcześniej zaplanować ważne elementy tej wyprawy. Chodzi o zabranie ze sobą naprawdę potrzebnego ekwipunku, a nie niepotrzebnych gadżetów współczesnego człowieka. Koce termiczne, takie z foli metalicznego koloru, to jest to co może się w górach naprawdę przydać, zwłaszcza jeśli się planuje wypad w wysokie partie górskich szlaków.

 

carpathians-transylvania

Batoniki dodające energii

Dobre batoniki, to nie takie które zawierają dużo cukru i czekolady, ale takie które faktycznie dodają energii na dłużej. Zdecydowanie lepsze mogą być takie z musli, albo stosowane przez sportowców tak zwane batony proteinowe. Zabiera się je ze sobą, tak na wszelki wypadek. W górach mogą się zdarzyć różne rzeczy. Można na przykład skręcić sobie nogę i potem długo z tego powodu oczekiwać na pomoc, albo co gorsza utknąć gdzieś między skałami. Wysokie partie gór są zazwyczaj znacznie zimniejsze, a także mogą być oblodzone, co skutkować może nieszczęśliwymi zdarzeniami. Kwestie tego rodzaju dotyczyć jednak mogą nie tylko osób początkujących, ale także znających dobrze dane góry, czy ogólnie wspinaczkę.

 retezat

Ciepły termo z napojem

Chociaż za dużo ze sobą zabrać nie można, to termos z ciepłą kawą, albo herbatą z dodatkiem miodu i cynamonu, może być świetnym pomysłem na taką właśnie wyprawę. Przebywając już prawie u szczytu, temperatura może być bardzo niska, a nawet minusowa. Do tego może się pojawić osłabienie spowodowane innym ciśnieniem atmosferycznym, zazwyczaj dużo wyższym niż u podnóża gór. Taki, gorący napój może się przyczynić do rozgrzania wewnętrznego i dodać sił, potrzebnych przecież jeszcze do pokonania drogi powrotnej. Taki powrót następuje jednak dopiero po pewnym czasie, bo przecież trzeba odrobinę nacieszyć się widokami, zrobić zdjęcia i chełpić się przez jakiś czas zdobyciem danego szczytu.

Dokąd w góry?

Karpaty to jedne z okazalszych gór w Europie i chociaż mamy ich część w południowej Polsce, te najciekawsze ich partie można zdobyć dopiero wybierając wycieczki do Rumunii co warto zrobić bez dwóch zdań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?