Do czego może doprowadzić zatykanie kratek wentylacyjnych zimą?

Zatęchłe i nieświeże powietrze w mieszkaniach i domach to znak naszych czasów, którego powodem jest chęć oszczędzania ciepła za wszelką cenę. Czy jednak obniżony komfort to jedyny problem jakim powinniśmy się martwić? Jeśli posiadamy w domu kocioł centralnego ogrzewania na gaz lub paliwa stałe, piecyk gazowy lub nawet samą kuchenkę, możemy wpędzić się w o wiele większe tarapaty.

Zalepianie i zatykanie kratek wentylacyjnych jest szeroko praktykowane w naszym kraju. Po części wynika to z niewiedzy mieszkańców, którym wydaje się że największą konsekwencją może być nieco gorsze samopoczucie z uwagi na nieświeże powietrze. Niestety główne źródło problemu znajduje się gdzie indziej, a są nim po prostu względy czysto ekonomiczne. Poziom życia w Polsce ciągle nie jest tak dobry jakbyśmy sobie tego życzyli, więc szukamy oszczędności gdzie tylko się da. Tak się składa że zaoszczędzony opał potrafi realnie wpłynąć na stan budżetu domowego, dlatego ludzie robią wszystko by zużywać go jak najmniej, przy zachowaniu komfortu cieplnego.

klimatyzator

Ci ludzie, a przynajmniej część z nich, doskonale wie do czego może doprowadzić powyższe działanie. Jednak nawet widmo ewentualnego zatrucia czadem nie potrafi pokonać argumentu oszczędzania. Tymczasem abyśmy mogli kłaść się spać z pewnością, że obudzimy się rano w tak samo dobrej kondycji, jest sprawna i działająca wentylacja. Nowy Sącz jest miastem, gdzie problem nie jest aż tak wielki względem reszty kraju, ze względu na często wiejące wiatry. Pomagają one zachować ciąg w instalacjach kominowych, powodując że czad nie może wydostać się na pomieszczenia mieszkalne. Czy jednak musimy tak ryzykować dla oszczędzenia kilkudziesięciu złotych miesięcznie? Wydaje się, że jest to pytanie retoryczne, szkoda że realia niestety pokazują co innego. Jeżeli jednak problem nastąpi zawsze możemy skorzystać z internetu aby wyszukać odpowiedniego fachowca, wystarczy wpisać wentylacja Nowy Sącz, aby zobaczyć listę firm, które oferują serwis w tym zakresie.

budynek w klimatyzatorach

Podsumowując, nie powinniśmy w żadnym wypadku uniemożliwiać działania wentylacji w domu czy mieszkaniu. W razie wydostania się trujących spalin z pieca centralnego ogrzewania lub kominka, w czasie gdy domownicy będą pogrążeni we śnie, może to być nasza ostatnia noc. Brak wentylacji spowoduje, że czad będzie zalegał wewnątrz pomieszczeń przez bardzo długi czas, nie zostawiając nam najmniejszych szans.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?