Jakie są potrzebne dokumenty do zorganizowania pogrzebu?

Wiele osób, które zmagają się ze śmiercią bliskiego, nie wie dokładnie, jakie dokumenty są im potrzebne do zorganizowania pogrzebu. Niestety przykre okoliczności nie zwalniają z dopełnienia dużej ilości formalności, które są niezbędne, aby z należytym szacunkiem pochować zmarłego. O jakie dokumenty należy zatem zadbać?

Usługi pogrzebowe w Krakowie

Od czego zacząć?

Trzeba podkreślić, że w pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o posiadanie aktu zgonu. Co zrobić, żeby uzyskać taki dokument? Konieczna jest karta zgonu wystawiona przez lekarza pierwszego kontaktu lub doktora, który stale opiekował się daną osobą. Karta zgonu może być wystawiona również przez lekarza pogotowia, który przyjechał na miejsce danego zdarzenia – jeśli zgon nastąpił w miejscu publicznym. Do wystawienia aktu zgonu konieczny jest też dowód osobisty osoby zmarłej, żeby spisać wszelkie najważniejsze informacje. Czasami przydaje się również paszport osoby zmarłej (jeśli taka osoba go w ogóle posiada).

Gdzie zamówić trumnę i usługi pogrzebowe?

Warto zaznaczyć, że wiele osób kompletuje dokumenty związane z załatwieniem zasiłku pogrzebowego ZUS albo KRUS (jest to zależne od tego, w którym urzędzie był ubezpieczony zmarły). W tym wypadku potrzebne są takie papiery jak akt zgonu, legitymacja ubezpieczonego wydana przez odpowiedni organ czy faktura za trumnę – która wystawiona jest przez wybrany zakład pogrzebowy. Konieczne jest także podanie numeru NIP osoby zmarłej raz członka rodziny, na którego będą wystawiane konkretne faktury.

Wiele osób jest przerażonych ilością dokumentów, które należy niezwłocznie dostarczyć. Bardzo pomocne są w tym zakłady zajmujące się organizacją pochówków. Dobrze jest zdecydować się na profesjonalne usługi pogrzebowe Kraków, ponieważ dzięki temu można uzyskać pomoc od osób, które zajmują się takimi sprawami na co dzień. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje bowiem swoją pomoc przy załatwianiu różnych formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?