Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Bardzo wiele osób zastanawia się, jaką pomoc otrzymuje się od państwa na wypadek śmierci bliskiej osoby. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Komu przysługuje? W jakim okresie? Tego wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Trzeba podkręcić, że zasiłek pogrzebowy wynosi dokładnie 4000 zł. Taka kwota jest wypłacana, jeśli wydatki związane z organizacją ostatniej drogi osoby zmarłej poniósł członek rodziny. Co jednak dzieje się, jeśli pogrzeb został opłacony przez inną osobę, niż członek rodziny lub na przykład konkretny podmiot, którymi mogą być na przykład pracodawcy, gmina, Dom Pomocy Społecznej czy Dom Opieki? Warto wiedzieć, że wtedy zasiłek jest wypłacany na podstawie dostarczonych dokumentów, które świadczą o poniesionych wydatkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że zasiłek pogrzebowy w tym wypadku wyniesie maksymalnie 4000 zł (nawet gdyby wydatki były większe).

Organizacja pogrzebu w Lublinie

Warto zaznaczyć, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w okresie jednego roku kalendarzowego od dnia śmierci osoby, której dotyczy ta pomoc finansowa. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, że zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie było możliwe, na przykład na skutek późnego znalezienia zwłok lub zidentyfikowanie osoby zmarłej. Trzeba podkreślić, że w przypadku wyżej wymienionych sytuacji prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia przeprowadzonego pogrzebu.

Warto zaznaczyć, że członkowie osoby, która zmarła, mogą liczyć na stosowny zasiłek pogrzebowy. Tych pieniędzy mogę użyć do zorganizowania pogrzebu. Jeśli chcą zdecydować się na bardziej podniosłą uroczystość, to wtedy muszą dołożyć już z własnej kieszeni. Na szczęście profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują podstawowe usługi w tej kwocie (a także wiele opcji dodatkowych), dlatego każdy będzie w pełni usatysfakcjonowany. Warto zatem dobrze wybrać profesjonalne usługi pogrzebowe, aby mieć właściwy wybór.

Tutaj przeczytasz więcej informacji dotyczących pogrzebów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?