Co kłaść pod panel ?

Panel podłogowy jest najczęściej wybieranym materiałem, który Polacy kładą na posadzki w swoich domach. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że bardzo ważne jest to co położymy między podłożem a nawierzchnią podłogową. Podłoże to będzie zabezpieczało przed niechcianą wilgocią oraz chroniło panele przez wszelkimi uszkodzeniami. Dodatkowo wyciszy i ochroni przed skrzypieniem. W momencie, gdy zdecydujemy się nie kłaść podkładu pod panele musimy być świadomi tego, że zmniejszamy trwałość i odporność nawierzchni.

Podkłady pod panele dzielimy na naturalne oraz sztuczne. W grupie naturalnej znajdziemy :

  • korek

Podkład korkowy bardzo dobrze redukuje hałas i może pomóc w wytłumieniu akustyczny pomieszczenia. Położony powinien być na dobrze wyrównanej posadzce. W innym przypadku będzie ulegał uszkodzeniom i pęknięciom. Podkład korkowy należy do najdroższych podkładów, jego cena zaczyna się od 8 zł/m2

  • tektura karbowana i papier falisty

`Dwa produkty, które są najtańszym podłożem pod panele.  Ich ceny rozpoczynają się od 1 zł/m2. Sprzedawane są w dużych rolach więc układa się je dość prosto. W przeciwieństwie do korka tektura i papier bardzo słabo wygłuszają hałasy. Są bardzo cienkie co powoduje, że mogą być ułożone tylko na bardzo dobrze wyrównanych podłożach. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego.

  • mata pod panele z eko płyty

Można ją stosować w pomieszczeniach z lekko nierówną posadzką ale nie wilgotnych, ponieważ płyta wciąga wilgoć. Dlatego przy tym rozwiązaniu trzeba również użyć foli paroizolacyjnej. Poza tym płyta dobrze izoluje hałasy i ciepło. Przy wyborze tego materiału trzeba zwrócić uwagę na sposób kładzenia, tak by by miejsca jej połączeń nie zbiegały się z połączeniami paneli podłogowych. Cena maty mieści się w przedziale 4-8 zł/m2

Podkłady sztuczne są również bardzo popularne. Nie przepuszczają one wilgoci i powinny być stosowane do podłoży sztucznych. Wśród sztucznych podkładów pod panele znajdziemy :

  • pianka pod panele

Słabo tłumi hałasy, nie przepuszcza powietrza a mimo to jest najbardziej popularnym podkładem ale jest przystępna cenowo, ponieważ jej cena zaczyna się od 2zł/m2.

  • gąbka z polietylenu

Jest lepszej jakości niż pianka. Dobrze niweluje hałasy i zatrzymuje ciepło. Będzie dobrym wyborem dla niezbyt równych podłoży. Koszt tego produktu to od 5-8 zł/m2.

  • podkład polistyrenowy

Zazwyczaj tego typy podkłady  pod panele kladzie się w przypadku ogrzewania podłogowego. Podkład posiada specjalne otwory, które przepuszczają ciepło do paneli. Jest bardzo trwały i zapewnia dobrą izolację akustyczną.  Cena podkładu waha się między 6 a 9 zł/m2

Jak widać wybór jest duży. Przed wyborem doradzam analizę własnych możliwości finansowych i potrzeb. Ważne jest by te podkłady pod panele np. http://podlogi24.net/podkady-o_c_73_1.html były dobrze wybrane, przecież będą służyły przez lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?