Jak zacząć przygodę z akwarystyką

Akwarystyka to nie tylko świetna zabawa i hobby. To także możliwość obserwowania interesujących stworzeń, a dla najmłodszych nauka systematyczności i opiekuńczości. Jak zacząć przygodę z hodowla rybek? Wbrew pozorom wcale to nie jest takie trudne.

Najpierw rybki czy akwarium?

Początkujący akwaryści kupują najczęściej akwarium, które będzie im pasowało do wnętrza wielkością. Dopiero potem zastanawiają się, jakie rybki i rośliny kupić.

Lepiej jednak odwrócić tę kolejność i najpierw wybrać ryby, a dopiero potem akwarium. Dlaczego? Różne ryby potrzebują różnej przestrzeni. Niektóre mniej, inne więcej. Ważne jest też dostosowanie wielkości akwarium nie tylko do gatunku ryb, ale także ich ilości. Zbyt duża liczba ryb będzie skutkowała szybszym rozwojem glonów, częstymi chorobami zwierząt, które najczęściej kończą się ich śmiercią.

Małe czy duże na początek

Zwykle na początek kupuje się małe akwarium dla ryb słodkowodnych. Tymczasem lepiej wybrać większe, ponieważ łatwiej w nim osiąga się stan równowagi biologicznej, oczywiście przy odpowiedniej liczbie rybek.

W sklepach są dostępne różne wielkości akwariów. Bez problemu można do nich dobrać całe oprzyrządowanie, czyli pokrywę, filtry, grzałki czy napowietrzacze. Większe akwarium łatwiej jest ładnie zaaranżować, bo można użyć więcej roślin i innych elementów. Jeśli nie wiemy, jak dobrać sprzęt, zapytajmy o radę w specjalistycznym sklepie.

A co zrobić, gdy gotowe akwaria nie pasują. Wiele sklepów oferuje też akwaria słodkowodne na wymiar od https://akwarlux.pl/. Dzięki temu będzie ono idealnie dopasowane do miejsca w pomieszczeniu. Oczywiście trzeba do  nich dopasować także odpowiednią pokrywę. Wadą takich akwariów jest ich wyższa cena.

 

Jakie ryby na początek

Wybór rybek też nie powinien być przypadkowy. na początek najlepiej wybierać gatunki, które są proste w hodowli, odporne na choroby i mają niezbyt duże wymagania środowiskowe.

Pamiętać należy, że niektóre ryby są samotnikami, a inne lubią żyć w stadzie. Dlatego kupowanie np. pojedynczych neonków, które są typowymi rybami stadnymi, kończy się zwykle ich szybką śmiercią. Natomiast w pojedynkę doskonale będzie się czuł bojownik.

Częstym błędem początkujących akwarystów jest wpuszczanie do jednego akwarium dużych i małych ryb. Zwykle kończy się to tragicznie dla tych ostatnich, które są po prostu zjadane przez większe.

Do gatunków, które powinny przetrwać starania początkującego akwarysty, należą na pewno gupiki, molinezje, złote rybki. Zanim jednak je kupimy, koniecznie dowiedzmy się, jakie mają wymagania i do nich dobierzmy akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?