Ostatnia podróż, czyli jak przewieźć zwłoki.

Edward Stachura napisał ongiś, że „wędrówką jedną życie jest człowieka”. Nie sposób się nie zgodzić ze słowami poety. Rodzimy się i od pierwszego oddechu jesteśmy w drodze. W drodze do nieuniknionego kresu. Szczęśliwie dla nas, zwykle nie wiemy kiedy i gdzie ten kres nastąpi, a może się zdarzyć, że nasza linia życia skończy się gdzieś daleko od domu. Bliscy, w tej trudnej dla nich chwili, staną przed problemem – jak przewieźć zwłoki?

Mimo wszechogarniającego smutku, wiążącego ręce zaskoczenia, bo któż by się spodziewał śmierci na wakacjach, bezsilności i morza emocji, trzeba zebrać siły i sprowadzić zmarłego do domu. Zupełnie naturalnym jest, że bliscy osoby zmarłej nie wiedzą od czego zacząć i jak zorganizować transport zwłok. Z pomocą przychodzą tutaj wyspecjalizowane firmy, które – zorientowane w realiach i formalnościach obowiązujących w innych krajach – wiedzą jak przewieźć zwłoki? i zajmą się tym profesjonalnie.

 

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki musimy wykonać jest wybór odpowiedniej firmy. Choć transport zwłok jest standardową usługą  wszystkich przedsiębiorstw pogrzebowych, zdarza się, że zasięg ich działania jest ograniczony. Są wśród nich takie, które specjalizują się w sprowadzaniu zmarłych z Francji, Niemiec,Wielkiej Brytanii, Holandii czy odleglejszych zakątków świata. Zdarza się, że firmy zajmujące się transportem zwłok ograniczają swoje działania jedynie do załatwienia formalności związanych z przewozem ciała, a w ślad za tym, z dostarczenia zwłok na miejsce. Wtedy to już po stronie bliskich pozostaje organizacja pochówku, znalezienie księdza lub mistrza ceremonii pogrzebowej, zakup trumny czy wykup miejsca grzebalnego. To trudne i niezwykle obciążające emocjonalnie zadanie, które też warto powierzyć specjalistom.

Wybierając firmę, której chcemy zlecić transport ciała, warto poszukać w internecie opinii o poziomie świadczonych przez nią usług. Przedsiębiorstwa funeralne, jak wszystkie inne branże, rządzą się prawami rynku. Nic w tym dziwnego, ale nawet w tych, tak trudnych chwilach ważne jest, by firma, której powierzymy ciało naszego bliskiego miała popartą doświadczeniem wiedzę jak przewieźć zwłoki, żeby dysponowała odpowiednio wyposażonymi autami a jej pracownicy profesjonalnie i z należytym szacunkiem traktowali powierzone im zadanie. Mamy prawo tego oczekiwać, tym bardziej, że oprócz traumy związanej ze śmiercią bliskiej osoby, musimy się liczyć z istotnymi kosztami związanymi z organizacja i przeprowadzeniem transportu zwłok i urządzeniem ceremonii pogrzebowej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?