Strażnik spokoju

Gdy odchodzi od nas osoba, czujemy żal, smutek i wiele innych bardzo silnych wzruszeń. Pragniemy tę osobę pożegnać w sposób godny, z czcią. Chcemy, by spoczywała w spokoju, a jej dusza dostąpiła bram niebios. Nawiązując do mitologii greckiej, najpierw ciało zmarłego wraz z duszą idzie do Hadesu.

Czuwający przy drzwiach

Do Hadesu nie może dostać się żaden żywy człowiek, ani też z Hadesu nie może się wydostać żaden zmarły, dlatego przy wrotach stoi strażnik w postaci olbrzymiego psa, który w różnych mitach miał wiele głów (od jednej do pięćdziesięciu). Jego głos był spiżowy- głęboki, zdecydowany, nieugięty, emanujący siłą, wywołujący respekt. Jednak miał swoje słabości, które wykorzystał Orfeusz i Sybilla prowadząca Eneasza. Orfeusz udobruchał psa śpiewem i grą na lirze, natomiast Sybilla uśpiła zwierzę ciasteczkiem z miodem i makiem. Ten mityczny strażnik nosił imię Cerber i został wyprowadzony na ziemię przez Herkulesa. Rodzeństwem psa byli: Hydra Chimera, Ortros i Sfinks.

Nazwa dzisiaj

Obecnie po wierzeniach mitologicznych pozostały tylko nazwy zakładów pogrzebowych, których zadaniem jest poprowadzić zmarłą osobę przez „ostatnią drogę”. Pragniemy, aby pochówek zmarłego był uroczystym wydarzeniem, ale tracimy głowę, nie wiemy jak się za to wszystko zabrać, jak zorganizować pogrzeb, dlatego najlepiej jest zdać się na fachową obsługę z wieloletnią tradycją. Kompleksowa pomoc przy pochówku to specjalność zakładu pogrzebowego.

Zadbanie o wszelkie szczegóły przez zakład pogrzebowy, to zdjęcie z nas olbrzymiego ciężaru, którym jest organizacja pochówku. Samochody przewożące zwłoki są o czarnej barwie, eleganckie, odpowiednie do tych okoliczności. Nie musimy się martwić o zamawianie trumny, kwiatów, wiązanek. Wszystko to załatwi za nas zakład. Tak jak mityczny Cerber, który pilnował spraw Hadesu, tak zakłady pogrzebowe zadbają o to, by pochówek naszej najbliższej sercu, zmarłej osobie, był pełny powagi, odpowiedni do tych okoliczności, z poszanowaniem pamięci o zmarłym.

Wsparcie

W tych trudnych dla nas chwilach oczekujemy od pracowników pogrzebowych wsparcia, pomocy, choćby dobre słowo. Nie chcemy być traktowani przedmiotowo, dobry zakład pogrzebowy posiada takich pracowników, którzy umieją się odpowiednio zachować wobec osób pogrążonych w żałobie. Nie oczekujemy, by pracownik płakał wraz z nami, toż byłby to absurd, niemniej zachowanie powagi i szacunku, to wystarczająca postawa.

Jak powinien wyglądać pogrzeb?

Szanujący się zakład pogrzebowy oprócz dobrych pracowników ma odpowiedni sprzęt potrzebny przy pracach pochówkowych, a także dodatkowy, wykorzystywany podczas nieodpowiedniej pogody, choćby zadaszenia namiotowe, by ceremonia pożegnalna np. nie zalewała księdza deszczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?