Rodzaje zabawek sensorycznych, które mogą wspomagać rozwój niemowląt

Oprócz zabawy zabawa sensoryczna jest niezwykle ważna dla rozwoju niemowląt. Od momentu narodzin dzieci polegają na swoich zmysłach, aby zrozumieć otaczający je świat.

Jako takie, zapewnienie małym dzieciom możliwości aktywnego korzystania ze wszystkich zmysłów może ułatwić im naukę kluczowych rzeczy potrzebnych w przyszłości. Stwierdzono, że wczesne uczenie się wspiera również zdrowy rozwój mózgu. Zabawa sensoryczna odnosi się do każdej czynności, która zachęca dzieci do korzystania ze zmysłów dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Może to odnosić się do wszystkiego, od obserwacji cieni różnych obiektów po zgniatanie papieru w celu usłyszenia szelestu. Ale jednym z najlepszych sposobów angażowania dzieci w zabawę sensoryczną są wyspecjalizowane zabawki sensoryczne. Są to głównie zabawki, które są dostępne w wielu fakturach, w jasnych i kontrastowych kolorach i wytwarzają wszelkiego rodzaju dźwięki. Zabawa sensoryczna może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy.

Jedną z najlepszych pierwszych zabawek sensorycznych do tego celu jest grzechotka.

Kiedy dziecko porusza grzechotką, ta wydaje dźwięk. W rezultacie dziecko szybko dowiaduje się, że jeśli chce, aby grzechotka wydała dźwięk, musi ją poruszyć ręką. Gdy próbuje chwycić zabawkę i wyciąga rękę w tym kierunku, dziecko ćwiczy również jej chwyt i stopniowo staje się bardziej świadome swojego ciała. W rezultacie ten rodzaj zabawy może również uczyć świadomości ciała i podstawowych umiejętności motorycznych i koordynacyjnych. Ilekroć da się taką szansę, dzieci wkładają różne rzeczy do buzi. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Dostarczenie im zabawek do gryzienia z różnymi wypustkami może nie tylko pomóc uspokoić wrażliwe dziąsła, ale także wprowadzić w odczucia różnych tekstur w ustach. Wiele zabawek odpowiednich dla niemowląt kupisz na stronie zakupomat.net. Ponadto gryzaki uczą dzieci, jak manipulować przedmiotami za pomocą języka i zębów. W rezultacie zabawki takie mogą ułatwić dzieciom przyzwyczajenie się do jedzenia ciał stałych w odpowiednim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?