Czy można znaleźć się na planie filmowym bez przygotowania aktorskiego?

Na skutek szybkiego rozwoju technologii cyfrowej i powstawania nowoczesnego sprzętu do rejestracji obrazu, współczesne kino uzyskało prawie nieograniczone możliwości tworzenia filmów o bardzo rozbudowanej warstwie wizualnej. Stosowana jest wirtualna scenografia, zaskakujące efekty specjalne i inne rodzaje transformacji obrazu. Zawsze jednak dzieło filmowe oparte jest na grze aktorów i pracy reżysera. W scenach zbiorowych udział biorą nie tylko odtwórcy głównych postaci, ale również aktorzy drugoplanowi, epizodyści i statyści.

Kim są aktorzy filmowi?

Profesjonalni artyści wykształceni w szkołach teatralnych i filmowych, mają wszechstronne przygotowanie do wykonywania tego zawodu. Są uczeni poprawnej dykcji, interpretacji tekstu, tańca, podstaw szermierki, czy jazdy konnej. Dzięki temu są w stanie odtwarzać różne role w filmach współczesnych, historycznych, kostiumowych, filmach akcji i science fiction. Najlepsi zawodowi aktorzy są angażowani do głównych ról, mniej doświadczeni odtwarzają role drugoplanowe lub epizodyczne. Czasem zdarza się, że aktor drugiego planu stworzy wybitną kreację, na długo pozostającą w pamięci widzów. Oprócz aktorów, na planie filmowym potrzebne są inne osoby do udziału w scenach zbiorowych, stwarzających kontekst dla toczącej się akcji.

agencja statystów

Do czego potrzebni są statyści na planie filmowym?

Reżyser, który ma dokładną wizję scen tworzących fabułę filmu, musi dla nich stworzyć realistyczne tło. Przestrzeń, w której rozgrywa się akcja, jest wypełniona elementami scenografii, aktorami, oraz różnymi osobami mniej lub bardziej zaangażowanymi w główne wątki. Są to statyści filmowi. Mogą oni znajdować się na mniej eksponowanych w kadrze częściach planu, ale też często wchodzą w różne interakcje z bohaterami opowieści. Statyści są bardzo potrzebni do realizacji filmów. Kierownicy produkcji starają się znaleźć sporą liczbę ludzi, aby spośród nich wybrać osoby najodpowiedniejsze do poszczególnych scen. Może im w tym pomóc agencja statystów https://www.agencjainfernal.pl/, która zajmie się przeprowadzaniem castingów i zorganizowaniem przesłuchań. Pracownicy agencji również ułatwiają osobom statystującym w filmach znaleźć zatrudnienie w powstających produkcjach, tworząc dla każdej z nich indywidualne portfolio z aktualnymi fotografiami i opisem dotychczasowych doświadczeń. Takie katalogi przedstawiają producentom filmowym. Statystowanie nie jest zawodem, to zajęcie okazjonalne, oczywiście gorzej opłacane niż wynoszą gaże aktorskie. Agencja ustala z kierownikiem produkcji warunki zatrudnienia, negocjuje dla statystów jak najkorzystniejsze stawki wynagrodzenia, a także pomaga załatwiać rozmaite formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?