Jak zwalczyć miotłę zbożową w zbożach ozimych?

Miotła zbożowa to jeden z najpopularniejszych i najtrudniejszych do wytępienia chwastów, które pojawiają się w uprawach.

Roślina ta należy do chwastów zimujących. Oznacza to, że ciepłe zimy sprzyjają jej rozwojowi i na wiosnę możemy spodziewać się, że będzie występowała w większych niż zwykle ilościach. Walka z tą rośliną jest coraz trudniejsza, ponieważ powszechne stosowanie oprysków powoduje, że uodporniła się ona na niektóre substancje chemiczne. Zazwyczaj walczy się z nią za pomocą preparatów należących do grupy herbicydów. Najczęściej stosowane są sulfonylomoczniki, wchodzące w skład grupy B.

Należy zatem sięgać po preparaty należące do innych grup. Opryski często wykonuje się jesienią, jednak warto zdecydować się także na zwalczanie chwastów w zbożach ozimych również wiosną, szczególnie w sytuacji, gdy warunki przed zimą nie sprzyjały działaniu oprysków.

Jakie inne zagrożenia dla zbóż ozimych trzeba zwalczać wiosną?

Niestety miotła zbożowa nie jest jedynym zmartwieniem producentów rolnych. Istnieje wiele innych chwastów, które zakłócają wzrost pszenicy, żyta czy pszenżyta. Chwasty im zagrażające dzieli się na dwie grupy: jednoliścienne i dwuliścienne. Do pierwszej grupy należą wyczyniec polny, perz czy owies głuchy, które stają się coraz bardziej popularne. W skład drugiej wchodzą m.in. przytulia czepna, przetacznik perski, chaber bławatek, dymnica pospolita oraz bodziszek drobny.

Nie na każdą z nich zadziała taki sam rodzaj herbicydów. Z tego powodu zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną należy rozpocząć od rozpoznania przeciwnika, z którym mamy do czynienia. Na szczęście na rynku znajduje się wiele preparatów zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowych. Można dowolnie je łączyć, dzięki czemu oprysk będzie w pełni dostosowany do potrzeb upraw.
Pod odnośnikiem znajdziesz polecane preparaty, które umożliwią jak najbardziej skuteczne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną. Dzięki nim zboża dadzą obfite plony.


Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?