Jak oszczędzać na kosztach drewna do kominka?

Kominek w domu to bardzo duże udogodnienie. Nie dość, że w salonie wygląda bardzo atrakcyjnie, to pozwala ogrzać pomieszczenie lub pomieszczenia i to bez konieczności uruchamiania innego ogrzewania. Aby jednak móc palić w kominku, trzeba oczywiście zaopatrzyć się w drewno. Niestety nie zawsze jest to mały wydatek, cena drewna do kominka jest  zaskakująco wysoka.

Co wpływa na cenę drewna do kominka?

Cena zależna jest między innymi od rodzaju drewna. W innej cenie sprzedaje się drewno z brzozy, w innej zaś z dębu czy innego drzewa. To jednak nie wszystko co wpływa na koszt drewna. Znaczny wpływ na cenę ma to jak drewno jest przygotowane. Najdroższe to drewno już przesuszone i pocięte tak, by można było je włożyć do kominka. Oczywiście takie drewno to większy komfort palenia, nic bowiem nie trzeba z nim robić. Koszt 1 m3 takiego drewna może wynieść nawet ponad dwieście złotych. Przy zakupie kilku metrów sześciennych wydatek więc jest znaczny. O wiele korzystniej jest zamówić drewno, które trzeba jeszcze pociąć i porąbać. Osoby mieszkające w pobliżu lasu, mogą też porozumieć się z leśniczym. Za niewielkie pieniądze pozwoli wyciąć i zabrać daną ilość drewna z lasu. W tym przypadku wydatek na metr sześcienny drewna to kilkanaście złotych. Nie jest więc duży.

Czym pociąć drewno do kominka?

Piła stołowa do drewna

Aby pociąć drewno do kominka, niezbędna jest piła do drewna. Najlepszy wybór to piła spalinowa, którą można pracować wszędzie. Wskazany jest też zakup stojaka do cięcia drewna, dzięki któremu cięcie drewna na kawałki będzie szybkie i łatwe, a przede wszystkim bardzo bezpieczne. Piłą spalinową lub elektryczną można jednak pociąć drewno tylko na kawałki określonej długości. Aby porąbać je na mniejsze części, trzeba będzie użyć siekiery. W przypadku odpadów z tartaku, które również są chętnie kupowane do kominka, siekiera jest jednak mniej praktyczna. Zrzyny tartaczne są płaskie, z powodzeniem więc można ciąć je piłą. Idealnie tu sprawdzi się piła stołowa do drewna. Oczywiście nie musi to być jakaś skomplikowana piła taśmowa do drewna. Wystarczy prosta piła elektryczna z mocnym silnikiem i wirującym ostrzem.

Drewno do kominka trzeba przygotowywać z dużym wyprzedzeniem

Chcąc samodzielnie przygotować drewno do kominka, trzeba zacząć na długo przed okresem grzewczym. Praktycznie każde drewno do pocięcia jest jeszcze mokre. Konieczny jest czas, w którym ono przeschnie i na pewno nie potrwa to kilka dni. Powinno leżeć nawet parę miesięcy, oczywiście w miarę możliwości pod przykryciem, ale w miejscu, w którym jest duża cyrkulacja powietrza. Idealnie, jeśli będzie to miejsce nasłonecznione, w takim przypadku bowiem czas schnięcia drewna będzie o wiele krótszy. Warto pamiętać, że mokre drewno o wiele trudniej się pali, powoduje znaczne zadymienie i nie daje tyle ciepła. Nie bez znaczenia są też przepisy. Mokrym drewnem w kominku palić nie wolno. Robiąc to można narazić się na wysoki mandat. Służby mają uprawnienia do kontroli tego czym się pali w piecu, co więcej, dysponują też urządzeniem do pomiaru wilgotności drewna. Warto więc przed włożeniem drewna do kominka, solidnie je wysuszyć i mieć pewność, że palenie w kominku nie skończy się postępowaniem mandatowym.


Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?