Do jakich prac przyda się bruzdownica?

Bruzdownica jest jednym z elektronarzędzi, które powinien posiadać każdy monter instalacji wewnętrznych. Szczególnie przydaje się podczas zakładania instalacji elektrycznej. Można je kupić w różnych cenach, ale biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie posiadanie dobrej bruzdownicy, nie warto na nich oszczędzać. Urządzenia te przyspieszają pracę i mocno ją ułatwiają. Jakie mają zalety i dlaczego warto je kupić?

Bruzdownica to szybki sposób na bruzdy w ścianach

Układanie instalacji elektrycznej bardzo często wiąże się z wykonaniem w ścianach otworów, którymi prowadzone będą kable. Otwory te fachowo noszą nazwę bruzd i można je wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest urzycie młota udarowego. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że odpryskujące kawałki tynku są duże i wyglądają małe estetyczne. Tak powstałe szczeliny bardzo źle się później zakleja a ich tworzenie, nie należy do najprzyjemniejszych.

Drugim sposobem, który zdecydowanie wart jest uwagi to wykorzystanie bruzdownicy. To specjalna maszyna, która posiada dwa ostrza. Jest w stanie naciąć każdą ścianę, nawet wykonaną z betonu. Urządzenie to przykłada się do ściany i powoli przesuwa, tuż za nim pojawia się idealnie proste nacięcie, które umożliwia bardzo łatwe odbicie kawałka ściany i wykonanie estetycznie wyglądającej, równej bruzdy. To właśnie do niej ułożony zostanie kabel elektryczny.

Ostatnim krokiem montażu instalacji jest zaklejenie powstałych dziur klejem gipsowym, których zapewnia możliwość długotrwałej obróbki.

Na co zwrócić uwagę wybierając bruzdownicę?

Nie warto kupować najtańszych bruzdownic, które charakteryzują się słabą wytrzymałością i niską mocą. Zakup markowego urządzenia to konieczność, która zapewnia komfortową pracę bez obawy o uszkodzenie maszyny. Kupując bruzdownice, należy zwrócić uwagę na jej moc. Im większa moc, tym łatwiej będzie nam wykonywać bruzdy w ścianach.

Nie bez znaczenia są same ostrza, które instalujemy w bruzdownicach. Powinny one być ostre i zapewniać łatwość pracy w każdych warunkach. O ile przy pracy na ścianach z pianobetonu ich znaczenie jest marginalne, o tyle wykonywanie bruzd w twardym, zbrojonym betonie wymaga zastosowania najlepszych urządzeń i ostrzy.

Markowe bruzdownice, pomimo że nie należą do najtańszych elektronarzędzi to idealne rozwiązanie dla osób, które będą wykorzystywać je do pracy zarobkowej. Raz zakupiony sprzęt dobrej jakości powinien posłużyć nam przez wiele lat. Decydując się na tanie zamienniki, nie mamy szans na uzyskanie tak dużej niezawodności.


Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?