Jak założyć domową siłownię krok po kroku?

Marzenie o zdrowym, wysportowanym wyglądzie niekoniecznie musi spełnić się na siłowni. Wystarczą nam jedynie: wolne pomieszczenie lub kawałek pokoju, kilka podstawowych przyrządów oraz odrobina chęci, by dokonać zmian w swoim życiu.

Dlaczego stworzyć własną siłownię, zamiast wydać pieniądze na karnet na siłownię?

W dłuższym okresie czasu inwestycja w domową siłownię będzie o wiele trafniejszym rozwiązaniem, aniżeli zakup karnetu na siłownię. Sprzęt do siłowni domowej jesteśmy w stanie zakupić już za 90zł (hantle bitumiczne 2×10 kg), 300zł (ławka do ćwiczeń). W przypadku karnetu na siłownię kwota 90zł jest często niewystarczająca na pokrycie miesięcznego kosztu karnetu na siłownię, zwłaszcza w dużym mieście. Dodatkowo zakupiony sprzęt jesteśmy w stanie odsprzedać po czasie, jeżeli postanowimy, że nasza przygoda z siłownią się zakończyła, karnet na siłownię w 90% nie pozwala na jego odsprzedanie czy anulowanie.

Jak stworzyć domową siłownię krok po kroku?

Krok 1 – wybór miejsca oraz zagospodarowanie przestrzeni zgodnie z metrażem.

W najlepszym wypadku domową siłownię stworzą Państwo w domu jednorodzinnym, który pozwala na zagospodarowanie osobnego pomieszczenia/piwnicy/garażu. W domach jednorodzinnych często mamy więcej miejsca, niż w mieszkaniu, akustyka nie wpływa na sąsiadów, a także możemy wygospodarować całe pomieszczenia na połączenie na przykład domowej siłowni i strefy relaksu.

Co w przypadku mieszkańców bloków? Domowa siłownia w takim wypadku jest nieco ograniczona, ale na pewno nie niemożliwa do utworzenia! Na pewno w takim przypadku musimy zadbać o wygospodarowanie miejsca na podstawowy sprzęt sportowy. Jeżeli mamy większe mieszkanie i jesteśmy w stanie przeznaczyć całe pomieszczenie na domową siłownię to świetnie. Niestety często zdarza się, że mieszkańcy bloków nie mają takich możliwość, więc co wtedy? Na pewno musimy być nieco kreatywni, sprzęt który kupimy powinien być niedużych wymiarów, jak np. hantle żeliwne, składana ławka regulowana oraz gryf prosty odpowiedni do mniejszego wnętrza (np. 150cm). Kolejnym problem jest akustyka bloków. Rzucanie hantlami, czy energiczne odkładanie obciążeń na ziemię nie wchodzi w grę. Nasi sąsiedzi są mocno wyczuleni na odgłosy dochodzące z mieszkań sąsiadów, a co dopiero w przypadku głośnych trzasków hantli czy obciążeń. Mimo wszystko na takie sytuacje jest rozwiązanie – zakup podłogi piankowej, która wygłuszy dźwięk odkładanych sprzętów, a także pozwoli na zabezpieczenie podłogi przed zniszczeniami. Świetnym rozwiązaniem będą także podkłady z płyt korkowych.

Krok 2 – zakup sprzętu do siłowni domowej.

Dobrze, wybraliśmy już miejsce, ale co ze sprzętem? Wybierzemy się do sklepu stacjonarnego? W dużym mieście z reguły nie jest to problemem, ale w przypadku małych miast czy wiosek w Polsce, niestety często w tego typu aglomeracjach nie ma sklepów sportowych, które posiadają cały wymagany sprzęt do utworzenia siłowni domowej, a to nie jedyny problem. Drugim problemem z zakupem stacjonarnym jest transport. W przeciwieństwie do sklepów internetowych, te stacjonarne nie organizują dostawy, lub jest ona dużo płatna. Wartym rozpatrzenia jest zakup w sklepie internetowym ze sprzętem sportowym. Dlaczego? Szybka dostawa do drzwi, duży wybór sprzętu do siłowni domowej oraz niska cena. Przykładowym sklepem sportowym z takim sprzętem, który warto polecić jest na pewno http://www.sport-blast.pl.

Co kupić do domowej siłowni?

Najczęstszym wyborem przy zakupie osprzętu do siłowni domowej są zestawy regulowanych hantli , czy to żeliwnych, czy bitumicznych. Dzięki temu zakupowi będziemy mogli wiele ćwiczeń, do których nie potrzebujemy dużej ilości miejsca. Możemy także wykonywać ćwiczenia, które wymagają innych sprzętów, jak np. gryf długi prosty, hantle świetnie sprawdzą się jako zamiennik. Drugim zakupem, którego dokonują „budowniczy” domowych siłowni jest na pewno regulowana ławka do ćwiczeń (bardzo często składana), pozwala ona na zaoszczędzenie miejsca, a w połączeniu z hantlami otwiera drzwi do nowych ćwiczeń. Kolejnymi zakupami do domowej siłowni są na pewno także drążek do podciągania, piankowa podłoga czy też bieżnia czy rower do ćwiczeń kardio.
Krok 3 – ustawienie sprzętu oraz ćwiczenia.
Ostatnim krokiem jaki musimy podjąć przed rozpoczęciem naszych treningów jest rozstawienie sprzętu, zadbanie o bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, rozpisanie lub zapoznanie się z ćwiczeniami, które możemy wykonywać przy użyciu naszego sprzętu i tyle! Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?