Koce, narzuty i kołdry jako dodatki w naszym domu

Koce występują we wszystkich rozmiarach, kolorach i są wykonane z różnych materiałów. Różnią się materiałem, wzorem i przeznaczeniem. Koc jako dodatek do domu uzupełnia indywidualny styl mieszkania i może służyć  jako akcent kolorystyczny na prostej sofie. Jednocześnie koc zapewnia ciepło i wygodę na kanapie, fotelu czy łóżku.

Narzuta

Narzuty można wykorzystać na wiele sposobów: chronią pościel, służą jako dodatek do kołdry w nocy lub jako nakrycie na sofę. Narzuty na kanapy i fotele wykonane są z wełny, lnu lub polaru w szerokiej gamie kształtów, kolorów i wzorów. W porównaniu ze zwykłymi kołdrami narzuty są znacznie większe, dzięki czemu mogą pokryć także większą powierzchnię.

Kołdra

Kołdra to specjalna forma narzuty. Zwykle składa się z co najmniej dwóch albo trzech warstw. Strona ze wzorem znajduje się na wierzchu, warstwa pośrednia to ocieplający polar wykonany z wełny, bawełny, jedwabiu lub materiałów syntetycznych, a spód zwykle składa się z długiej tkaniny. Charakterystyczne dla kołdry są małe kwadraty, które powstają podczas pikowania.

Koc bawełniany

Koce bawełniane należą do najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych narzut i przytulnych okryć. Koc wykonany z czystej bawełny, często kolorowy, jest idealny do przytulania lub jako ciepły kocyk do spania. Dzięki właściwościom naturalnych włókien, bawełniany kocyk jest bardzo przyjemny dla skóry i nadaje się na każdą porę roku: zimą utrzymuje stopy w cieple, a latem idealnie sprawdza się jako przytulny kocyk, nie powodując przegrzania. Wadą koca bawełnianego jest to, że włókna są szczególnie podatne na zabrudzenia i kurz ze względu na ich szorstką powierzchnię. Uporczywe plamy są zatem trudne do zmycia ręcznie.

Koce wełniane

Koce wełniane to także niezwykle popularny i bardzo przydatny dodatek do domu. Wełniany koc można znaleźć niemal w każdym gospodarstwie domowym, ponieważ jego szczególne właściwości sprawiają, że jest bardzo praktyczny. Koce wełniane służą do ocieplania i przytulania, regulując jednocześnie temperaturę i zapobiegając przegrzaniu. Klasyczny koc wełniany jest zwykle wykonany z czystej wełny owczej, ale popularne są również koce wykonane z wysokiej jakości wełny merynosów. W przeciwieństwie do wełny owczej, wełna merynosów jest bardziej jednolita, lżejsza i bardziej miękka. Równie szlachetny jest koc z sierści wielbłądziej lub kaszmiru. 

Pledy

Specjalnym kocem jest pled. W dzisiejszych czasach wiele rodzajów koców określa się mianem pledów, więc termin ten jest zwykle używany błędnie. Prawidłowo zdefiniowany klasyczny pled to stosunkowo cienki koc w kratkę, wykonany z wysokiej jakości nowej wełny, pochodzącej ze Szkocji. 


Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?