Gadżet, z którym wytłumaczysz

Wyobraź sobie, że jesteś nauczycielem matematyki. Pełen energii wchodzisz do klasy, witając się z uczniami. Dzisiaj przedstawisz im nowy temat – funkcje liniowe. Musisz się postarać, ponieważ będzie on prześladować Twoich studentów jeszcze przez wiele lat nauki. 

Zapoznajesz ich więc z pierwszym strażnikiem, którego trzeba ominąć, zanim wejdą w świat funkcji – układem współrzędnych. Dostrzegasz jednak, że większość uczniów nic nie rozumie. Gdy odwracasz się przodem do tablicy, staje się dla Ciebie jasne, dlaczego. Widnieją tam same bazgroły, z których Ty sam prawie nie możesz się rozczytać.

Jak sobie z tym poradzisz?

Niestety w szkołach rozpowszechnia się pogląd, iż materiał góruje nad formą. Nie należy temu wierzyć, szczególnie jeśli chodzi o naukę matematyki. Wszystkie cyfry, punkty i znaki muszą być czytelne i wyraźne tak, by młodzież nie straciła ciągłości myśli.

Aby mieć pewność, że lekcja przebiegnie bez podobnych zakłóceń, musisz mieć schludne, porządne tło, na którym jasno wytłumaczysz uczniom dane zagadnienie. Właśnie do tego może Ci się przydać tablica układ współrzędnych suchościeralna.

Z czym to się je, czyli co to za wynalazek?

Tablica układ współrzędnych suchościeralna, to świetny gadżet, który powinien znaleźć się w każdej klasie matematycznej. Stanowi on tło, na którym widnieje tytułowy układ współrzędnych, gdzie z łatwością możesz zaznaczać odcinki czy rysować obiekty geometryczne.

Linie układu są wyraźnie widoczne, więc przy użyciu kolorowych markerów każdy rysunek na tej tablicy będzie czytelny dla Ciebie oraz Twoich uczniów.

Wszelkie matematyczne malowidła możesz zmyć jednym ruchem, najlepiej używając odpowiednio przystosowanej do tego ściereczki.

Pomoc w montażu – czy jest potrzebna?

Nie. Tablica układ współrzędnych suchościeralna jest bardzo prosta w obsłudze. Na swoich „plecach” posiada taśmę magnetyczną, która sprawia, że przyrząd przywiera do każdej zwykłej tablicy. Kiedy przestanie być potrzebny, należy go zwyczajnie odczepić, tak jak każdy inny magnes.

Kiedy jest szczególnie przydatna?

W niektórych wypadkach tablica układ współrzędnych suchościeralna okazuje się szczególnie potrzebna. Chodzi tu o sytuacje, gdy w klasie używana jest nieco przestarzała zielona tablica i kreda. Rysunki stworzone na takim podłożu bywają wyjątkowo niewyraźne.

Zadbaj więc o to, by uczniowie nie musieli skupiać się na zgadywaniu, co widnieje na tablicy, ale na dokładnym zrozumieniu omawianego tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?