Chirurgia stomatologiczna – ratunkiem na wyrwanie uciążliwego zęba

Chirurgia stomatologiczna Gdynia cieszy się zainteresowaniem osób, które mają problem z konkretnymi przypadkami. 

Regularne wizyty u stomatologa

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że powinniśmy co najmniej raz na pół roku lub rok udawać się na kontrolną wizytę u stomatologa. Wówczas lekarz przejrzy stan naszego uzębienia, poszuka ewentualnych dziur, wykona fluoryzację i usuwanie kamienia według potrzeby. Nie zawsze jednak jesteśmy tak skrupulatni, by o tych wizytach pamiętać. Gdy zaczyna nas boleć ząb, żuchwa, twarzoczaszka, wówczas natychmiast udajemy się do specjalisty. Często jednak jest już za późno na tradycyjne prewencyjne działania. Chirurgia stomatologiczna jest wtedy niezwykle oblegana.

Kim jest chirurg stomatologiczny?

Aby zostać chirurgiem stomatologicznym należy ukończyć specjalizację chirurgia stomatologiczna. Nie jest to jednak jedyny warunek, który musi on spełnić. lekarz dodatkowo powinien posiadać wiedzę o chorobach twarzoczaszki, tkankach mięsnych twarzy, jamie ustnej i szyi. W zakresie jego obowiązków leżą także niektóre schorzenia stomatologiczne. Są to:

– choroby błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia,

– wada zgryzu,

– paradontoza.

Do kogo skierowana jest wizyta u chirurga stomatologicznego?

Sporo osób zmaga się z problemami wyżynających się zębów, tzw. ósemek. Nie w każdym przypadku wszystko przebiega łatwo i bezproblemowo. W wielu sytuacjach zęby nie chcą się pojawić lub są blokowane przez siódemki przez co brakuje im miejsca. W celu ekstrakcji ósemek oraz innych zębów, które się zatrzymały i nie do końca wyrżnęły należy udać się do chirurga stomatologicznego. Jego zadaniem będzie:

– usunięcie uszkodzonych albo zainfekowanych korzeni zębów,

– leczenie chorób związanych ze śliniankami, przetok i ropni,

– wstawianie wszczepów zębowych,

– usuwanie zmian, guzków o łagodnym charakterze i niektórych złośliwych, np. torbieli,

 – przygotowanie do dalszego leczenia protetycznego, 

– pomoc w terapii logopedycznej poprzez nacinanie więzadeł oraz języka,

– zadbanie o odsłonięcie zatrzymanych zębów,

– sterowanie regeneracją kości wyrostka zębodołowego.

Diagnostyka w przypadku chirurgii stomatologicznej

Ważną rolę odgrywa radiologia stomatologiczna oraz szczękowo-twarzowa. Są to także zdjęcia rentgenowskie wykonane wewnątrz ust – dotyczące m.in. zębów, zgryzu oraz poza ustami – ich obszarem są m.in. zatoki oboczne nosa i telerentgenogramy czaszki. Wyróżnione są także badania uzupełniające. Zaliczymy do nich: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie USG i sialografię. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje taki oddział jak stomatologia Gdynia i korzystać z niego w wyżej wymienionych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?