Radary pogodowe – Czym są? Gdzie śledzić pogodę na żywo?

Radar pogodowy może być urządzeniem stacjonarnym lub mobilnym, tj. można go zainstalować nawet na pojeździe, ale najczęściej w samolocie. Tego typu systemy umożliwiają ciągłą rejestrację niebezpiecznych zjawisk pogodowych, takich jak burze i w coraz większym stopniu wpływają na rozwój radarów burzowych. Dzięki prawidłowej konfiguracji systemu wykrywane są chmury burzowe pojawiające się w obszarze pracy radaru.

Ponadto dane te mogą być przesyłane na serwery i wprowadzane do aplikacji pogodowych takich jak https://stanpogody.pl/ lub wykorzystywane do zilustrowania danych dla coraz bardziej popularnych radarów burzowych. Jak zostało wspomniane, głównym celem fal radarowych w radarach pogodowych jest coś, co zakłóca działanie innych typów sond. Podobnie jak w przypadku śledzenia samolotów, czas powrotu sygnału służy do określenia odległości chmury od stacji radarowej.

Siła powracającego sygnału mówi, z jakim deszczem możemy mieć do czynienia. Radary pogodowe mają pewne ograniczenia, na przykład ze względu na kształt Ziemi. Powyżej 200 kilometrów stają się nieskuteczne, ponieważ mogą wykazywać opady w górnych warstwach atmosfery, a wtedy nad ziemią nie ma deszczu.

Dlatego radary pogodowe są znacznie bliżej siebie, aby uniknąć tego rodzaju zniekształceń. Mimo tych wysiłków radar czasami wykrywa deszcz, który nie dociera do ziemi i odparowuje. Ponadto często nie udaje mu się uchwycić deszczu z bardzo niskich chmur i bliskiej odległości od urządzenia.

Inne obiekty unoszące się w powietrzu, wraz z warunkami atmosferycznymi, również mogą zmylić radar, więc czasami po prostu najlepiej zajrzeć przez okno. Radary pogodowe, podobnie jak inne radary, często są ukryte w specjalnych osłonach, które swoim wyglądem przypominają nieco piłeczkę golfową.


Gdzie śledzić pogodę na żywo?

Na portalu stanpogody.pl można sprawdzić pogodę na żywo za pomocą specjalnych radarów dla poszczególnych zjawisk atmosferycznych.


Jakie są dostępne radary pogody?


– Radar burz.

Sprawdź radar burzowy na stanpogody.pl i zobacz błyskawice na żywo. Mapa burz w czasie rzeczywistym na tej stronie pokazuje burze w Polsce i na całym świecie z dużą dokładnością. Śledzenie burz cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób, a także pomaga lepiej zrozumieć otaczające ludzi zjawiska atmosferyczne. Radar jest używany codziennie do przewidywania burz. Z naszym radarem unikniesz przykrych sytuacji związanych z nagłymi burzami. Możesz na tej stronie dokładnie sprawdzić, gdzie jest burza. Za pomocą mapy burzowej, oprócz aktualnego momentu występowania chmur burzowych, można również odczytać przyszłe ruchy chmur burzowych.


– Radar wiatru.

To nic innego jak interaktywna mapa wiatru, która pozwala na monitorowanie zjawisk atmosferycznych w domu. Pomimo swojej prostoty radar jest zaawansowanym i bardzo dokładnym narzędziem, które pozwala zobaczyć kierunki i prędkości wiatru w Polsce i innych częściach świata. Oprócz wirtualnego podglądu na żywo dostępna jest prognoza ruchu wiatru z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki dużej ilości czujników w atmosferze radar jest bardzo precyzyjny i pozwala na monitorowanie globalnej cyrkulacji atmosfery oraz lokalnych wiatrów. W Polsce obserwujemy wiatr fenowy wiejący w górach i pomorski wiatr morski.


– Radar chmur.

Jest to interaktywna mapa pokazująca aktualny stan zachmurzenia. Mapa chmur działa w Polsce, Europie i na całym świecie dzięki globalnej sieci czujników atmosferycznych, które analizują procentowe zachmurzenie nieba. Widok satelitarny na żywo jest bardzo dokładny i pokazuje aktualny stan nieba nad określonym krajem lub regionem. Radar jest używany hobbystycznie przez meteorologów i każdego, kto planuje dłuższą podróż bez obaw o deszcz lub śnieg. Oprócz pokazywania aktualnej mapy radar pozwala zobaczyć prognozę pogody z 5-dniowym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?